…bir fotoğraf tutkunu…

Ben bir fotoğraf tutkunuyum….
Yaşamım boyu fotoğraftan vazgeçemedim.
Sahip olduğum mekanların en büyük bölümü her zaman bir stüdyo oldu….
Karakalem, kuru boya, yağlı boya derken fotoğrafçılığı farkettim.
İlk gençlik dönemimde bir arkadaşımdan Rus malı bir Zorki IV marka bir kamerasını ödünç aldım. Hikayenin başladığı an oldu.
Siyah beyaz fotoğraf çekip, bir fotoğrafçıda bastırıp satarak gelir elde etmeye başladım. Yanı sıra Farklı kareler çekebilmek kaygısıyla fotoğraf çekimleri yapmaya başladım. Dumak olur mu?  kazandığım parayla birlikte Zenit E makine  ile bir Krokus 6×9cm agrandizör satın aldık.
Artık (SLR) Reflex bir kameramız vardı…
ve karanlık odada kendi fotoğraflarımızı basabilirdik:)
İşte böyle başladı bu macera (1978)

1979 yılında kurduğumuz Portre studyosunda artık bir profesyoneldik. Ticari deneyimden ve teknik bilgiden yoksun olarak bir süre “yapanlar nasıl yapıyorsa bende başarırım” direnciyle devam ettim.

İbrahim Zaman Hocamın stüdyomu onurlandırıp, tavsiyeleri herhalde ışık ve kamera bilgilerine atılan ilk kıvılcımdı… (1980)

Siyah Beyaz, karanlık oda derken Işıkizi Fotoğrafevi’ni kurduk (1984). Paraflaş ve renkli baskıyla tanıştık. Reklam fotoğrafçılığına duyduğum ilgi ve çevremdeki ısrar üzerine bir ajans kurduk. (1990)

Grafik tasarım, Renk ayrımı, Bilgisayar, Matbaacılık derken kendimi reklamcılığın içinde buldum. Grafik tasarım, ne kadar kardeş meslek olsa da fotoğrafa olan ilgimi dağıttı. Oysa ben fotoğraf üretmeliydim. Bana keyif veren, en iyi yorumlayabildiğim alandı ve ben bu işi seviyordum. (2000)

Siyah beyaz, renkli, dijital fotoğraf, pek fark etmiyor. Ben yine araştırıyor, yine öğreniyorum. Bildiklerimi ve gördüklerimi kaygılarımı belgeliyor, sizlerle paylaşıyorum. Yaşam felsefem ise “Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.”

Bu nedenle çeşitli eğitim kurumlarında eğitmenlik bile yaptım. Halen İFSAK’ta 2009 dan beri “Yapay Işıkta Portre Fotoğrafçılığı” devam etmektedir.
Sevgili hocamız Prof. Dr. Tunç Tüfekçi ile birlikte (FSEK)Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde bilirkişi olarak görev yapmak benim için ayrı bir onur…

Sergiler açıp fotoğraf gösterileriyle kaygılarımı sizlerle paylaşmak çok güzel bir duygu.
Halen grikart.com fotoğraf paylaşım sitesinde Editörlük görevim devam ederken, Gün geldi Jüri üyeliği yaptım, gün geldi İletişim fakültelerinde görsel iletişim üzerinde söyleşilerde bulundum. Paylaşmak… sizlerle, fotoğraf meraklılarıyla birlikte olmak çok güzel…